برخی سخنان رهبری درباره آمریکا و موقعیت ایران در جهان کنونی

بسم الله الرحمن الرحیم


مذاکره با آمریکا، مسئله این است : مرگ و زندگی، هست و نیست!
در جنگ احزاب، از همه طرف حمله کردند. در جنگ بدر یک گروه بودند، در جنگ  احد یک گروه بودند، در جنگهای دیگر قبائلِ کوچک بودند؛ اما در جنگ احزاب،  همه ‌ی قبائل مشرک مکه و غیر مکه و ثقیف و غیره آمدند متحد شدند؛
ده هزار نفر نیروی رزمنده فراهم کردند؛ یهودی ‌هایی هم که همسایه ‌ی پیغمبر بودند و امان ‌یافته ‌ی  پیغمبر بودند، خیانت کردند؛ اینها هم با آنها همکاری کردند.

اگر بخواهیم  این را با امروز مقایسه کنیم، یعنی آمریکا با آنها مخالفت کرد، انگلیس  مخالفت کرد، رژیم صهیونیستی مخالفت کرد، فلان رژیم مرتجعِ نفتخوار مخالفت  کرد.

پولهاشان را خرج کردند، نیروهاشان را جمع کردند، یک جنگ احزاب درست  کردند؛
جنگ احزابی که دلها را خیلی ترساند : «و اذ قالت طائفة منهم یا اهل یثرب لا مقام لکم فارجعوا»؛ (1)


[تصویر: smpl.jpg]امریکا می‌گوید: «بیایید مذاکره کنیم.» نمی‌گوید: «بیایید رابطه برقرار  کنیم.»
رابطه را مشروط می کند اما مذاکره را غیرمشروط !

مذاکره یعنی چه؟ یعنی آن پیوندی را که جمهوری اسلامی قطع کرد و برید  و همان موجب شد که تمام عواطف صادقانه‌ی ملتهای دنیا به این نظام جلب شود،  این را دو مرتبه برقرار کند.
یعنی در درجه‌ی اوّل، یک ضربه‌ی نمایان به  جمهوری اسلامی بزنند؛ و از آن‌جا که تبلیغات هم در دست آنهاست، در دنیا  منعکس کنند که «جمهوری اسلامی، از حرفهایش برگشت!» به چه دلیل؟ به این دلیل  که نشسته است و با امریکا مذاکره می‌کند.(2)در حالی که  دشمن این‌طور اخم می‌کند، این‌طور متکبّرانه حرف می‌زند، این‌طور به ملت  ایران اهانت می‌کند، تصریح هم می‌نماید که می‌خواهد علیه این نظام و این  کشور و منافع آن اقدام کند، عدّه‌ای در این‌جا ذلیلانه و زبونانه می‌گویند:  چه کار کنیم؛ برویم، نرویم، نزدیک شویم، با آنها صحبت کنیم، در خواست  کنیم، خواهش کنیم؟!
اینها یا از الفبای سیاست چیزی  نمی‌دانند، یا الفبای غیرت را بلد نیستند؛ یکی از این دو تاست. (3)
ما برای رفاه و ساختن ملت و کشورمان، احتیاجی به دولتی مثل امریکا نداریم. 

ما امکانات بالفعل و بالقوّه‌ی بسیار خوبی در اختیارمان است و می‌توانیم  بدون اتکای به دشمنانمان، راه سعادت و رفاه ملت ایران را بپیماییم.

البته  ما در ارتباطات جهانی باز برخورد می‌کنیم. ما با کسانی که نسبت به ملت  ایران، این‌طور خصومت وقیحانه و آشکار نکردند، همکاری می‌کنیم. این را  همیشه اعلام کرده‌ایم. در گذشته همین‌طور بوده، امروز هم همین گونه است.

اما اگر کسانی در دنیا خیال کنند که مسؤولان کشورمان برای سازندگی کشور،  دست - آن هم دست ذلت - به سوی امریکا دراز خواهند کرد، بدانند که سخت در  اشتباهند. چنین چیزی پیش نیامده و ابداً پیش نخواهد آمد.(4)
«و اذ قالت طائفة منهم یا اهل یثرب لا مقام لکم فارجعوا» مردم را می ترساندند.
الان هم همین جور است. الان هم یک عده ‌ای مردم را می ترسانند: آقا بترسید. مقابله ‌ی با آمریکا مگر شوخی است؟ پدرتان را در می ‌آورند! آن جنگ نظامی‌ شان، این تحریمشان، این فعالیتهای تبلیغی و سیاسی ‌شان.

در یک چنین شرائطی، شرح حال مؤمن این است: «هذا ما وعدنا اللّه و رسوله»؛ 
ما تعجب نمی کنیم؛ خدا و رسولش به ما گفته بودند که اگر پابند به توحید  باشید، پابند به ایمان به خدا و رسول باشید، دشمن دارید؛ دشمنها سراغتان می ‌آیند.  بله، گفته بودند، حالا هم راست درآمد؛ دیدیم بله، آمدند.
«و صدق اللّه و  رسوله و ما زادهم الاّ ایمانا و تسلیما»؛ ایمانشان بیشتر شد.


«و لن ترضی عنک الیهود و لا النّصاری حتّی تتّبع ملّتهم»؛
تا وقتی کمند آنها را به گردن نیندازید، دنباله رو  آنها نشوید، همین آش است و همین کاسه.
خودت را قوی کن که کمندش در گردن تو  تأثیر نگذارد؛ یک تکان بدهی، کمندش پاره شود. خودت را قوی کن.(1)مسئله‌ی ما با آمریکا این نیست که حالا بر سر دو تا موضوع جهانی یا  بین‌المللی یا منطقه‌ای با هم اختلاف نظر داریم، برویم بنشینیم با مذاکره  حل کنیم.
مسئله مثل مسئله‌ی مرگ و زندگی است؛ مسئله‌ی هست و نیست است.(5)

-----

منابع :
(1)
بیانات در دیدار علما و روحانیون خراسان شمالی -    1391/07/19
(2)
بیانات در دیدار جمعی از دانش‌آموزان و دانشجویان1372/08/12
(3)
بیانات در دیدار جمعی از ایثارگران و خانواده‌های شهدا1381/03/01
(4)
بیانات در دیدار جمع کثیری از خانواده‌های معظّم شهدا و ایثارگران1368/05/23
(5)
بیانات در دیدار جمعی از دانش‌آموزان و دانشجویان در آستانه‌ی سالروز سیزده آبان1387/08/

/ 0 نظر / 5 بازدید